Su Arıtma Cihazı Nasıl Kullanılır ?

Su Arıtma Cihazı Nasıl Kullanılır ?

Hızla artan sanayileşme beraberinde hava kirliliğini ve onun da etkisiyle su kirliliğini getiriyor. Su ise herkesin en temel içeceği olduğu için, içilen su eğer kirli ise beraberinde bir çok hastalığı ve baş ağrısını getiriyor.Özellikle evdeki küçük çoçuklar ve bebekler bu sulardan tükettiği zaman daha yeni olan bağışıklık sistemi gelişmeden çöküyor ve hastalıklara açık bir hale geliyorlar. Hatta bazen ölümlere bile neden olan su kirliliği üstünde durulması gereken ciddi bir problemdir. Temel ihtiyacımız su ise bu durum karşısında gittikçe önem kazanıyor.

Suyun kirlenmesine karşı evlerimize sular belediyelerce su arıtma cihazı ile ulaştırılmakta fakat bu arıtma artık yetersiz. Bu duruma karşı evde kullanım için tasarlanmış su arıtma cihazları bulunmakta. Eğer bilinçli bir tüketici iseniz su arıtma cihazı almaya karar verdiğinizde ilk gördüğünüzü almak yerine bir takım araştırmalar yaparsınız. Bu aşama ise önünüze yüzlerce marka, model ve tip arıtma cihazı çıkmakta. Kendinize uygun su arıtma cihazını aldıktan sonra arıtma cihazı evinize yetkililer tarafından kurulur. Cihazın çalışma prensibi ve kullanım ile ilgili birkaç maddeleye göz atacak olursak;

Su Arıtma Cihazı Suyu Nasıl Arıtır?

5 Mikron Sediment Filtre: Suyla ilk temas sağlayan filtredir. 5 mikron gözenek özelliğine sahiptir ve sudaki çamur ve tortuları tutar.

Aktif Karbon Blok Filtre: Klor gibi kötü kokuya neden olan kimyasalları sudan ayırır.

1 Mikron Sediment Filtre:
İlk 2 filtreden gelen suyu son kez süzerek ters osmosun başlamasını sağlar.

Membran Filtre: Yüksek teknoloji ürünü olan bir filtredir. Bu aşamada su en küçük moleküllerine kadar ayrıştırılır. Membran filtre milimetrenin milyonda biri büyüklüğündeki gözenekleri ile ayrıca bilinen en küçük virüsten de 20 kat küçük olması nedeniyle suyu saf hale getirir.

Tatlandırıcı Filtre: Tamamen saflaşan su burada tatlandırılarak en sağlıklı içme suyu haline getirilir.

Kullanım Sırasında Kontrol Edilmesi Gerekenler

– Cihazın giriş su basıncı 2 ile 6 bar arasında olmalıdır.
– Cihazın giriş suyu debisi 1m3/saat olmalıdır.
– Drenaj hattı daire giderine veya atıksu giderine bağlı olmalıdır.
– Cihaz 220 Volt ile çalıştırılmalıdır.
– Eğer suda sülfür, bakteri, demir bakterisi varsa cihaz bunları arıtamaz. Su bu maddeler arıtıldıktan sonra cihaza verilmelidir.

Kullanımdan Tam Verim Almak İçin

– Su seviyesi tuz seviyesinden fazla olduğunda tuz tankına tuz eklemesi yapın.
– Eğer zamanlayıcı kontrolü açık ise eletrik kesintileri olduğunda tekrar programlama yapın.
– Sistemin donmasına karşı önlem alın.
– Montaj bittiğinde en yakın soğuk su vanasını temiz su akana kadar açık bırakın. Böylece cihaza pis su gelmesini önlersiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir